C402ALBFKSW6WT55XAA
Manufacturer
Focus LCDs
VIGOR # :
Description
40X2 FSTN GRAY CHARACTER LCD
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
C402ALBFKSW6WT55XAA PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:80
Display Format:40 x 2
Character Format:5 x 7 Dots w/Cursor
Display Type:FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:5.55mm H x 3.20mm W
Outline L x W x H:182.00mm x 33.50mm x 13.50mm
Viewing Area:152.50mm L x 16.50mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Dot Size:0.60mm W x 0.65mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:ST7066U
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C