SDDA51B2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.51" DBL BLU 10SMD
DataSheet
SDDA51B2W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.610" H x 0.965" W x 0.148" D (15.50mm x 24.50mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.51" (13.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.8V
Current - Test:5mA
Millicandela Rating:30mcd
Wavelength - Peak:470nm
Power Dissipation (Max):120mW