SDTC28R2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" TRI RED 12SMD
DataSheet
SDTC28R2W PDF
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.394" H x 0.886" W x 0.150" D (10.00mm x 22.50mm x 3.80mm)
Digit/Alpha Size:0.28" (7.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:20mcd
Wavelength - Peak:624nm
Power Dissipation (Max):70mW