SDTC40B2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" TRI BLU 12SMD
DataSheet
SDTC40B2W PDF
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.512" H x 1.093" W x 0.148" D (13.00mm x 27.75mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.8V
Current - Test:5mA
Millicandela Rating:30mcd
Wavelength - Peak:470nm
Power Dissipation (Max):120mW