CDSA300R2WBF-C
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 3.00" SGL RED 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDSA300R2WBF-C PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:2.760" H x 1.890" W x 0.470" D (109.70mm x 70.00mm x 13.00mm)
Digit/Alpha Size:3.00" (76.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:250mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):70mW