SDDC39RR1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" DBL RED 10SMD
DataSheet
SDDC39RR1W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.512" H x 0.772" W x 0.148" D (13.00mm x 19.60mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.8V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:20mcd
Wavelength - Peak:644nm
Power Dissipation (Max):70mW