SDDCN40A2W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 14SEG 0.4" SGL AMBER 16S
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SDDCN40A2W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.748" H x 0.740" W x 0.157" D (19.00mm x 18.80mm x 4.00mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:14-Segment, Alphanumeric
Common Pin:Common Cathode
Color:Amber
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:7mcd
Wavelength - Peak:612nm
Power Dissipation (Max):70mW