SDDC20G2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.20" DBL GRN 20SMD
DataSheet
SDDC20G2W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.315" H x 0.567" W x 0.118" D (8.00mm x 14.40mm x 3.00mm)
Digit/Alpha Size:0.20" (5.08mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:6mcd
Wavelength - Peak:570nm
Power Dissipation (Max):70mW