SDDA56B2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL BLU 10SMD
DataSheet
SDDA56B2W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.669" H x 0.984" W x 0.156" D (17.00mm x 25.00mm x 3.95mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.8V
Current - Test:5mA
Millicandela Rating:30mcd
Wavelength - Peak:470nm
Power Dissipation (Max):120mW