XZFDGK10A
Description
DISPLAY 7SEG 0.4" SGL GRN 10SMD
DataSheet
XZFDGK10A PDF
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.512" H x 0.358" W x 0.148" D (13.00mm x 9.10mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:65mcd
Wavelength - Peak:515nm
Power Dissipation (Max):102.5mW