QBT40IG1
Manufacturer
QT Brightek
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.4" TRPL GRN 12DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
QBT40IG1 PDF
Type Description
Series:QBT40xxz
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:1.185" H x 0.630" W x 0.276" D (30.10mm x 16.00mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:200mcd
Wavelength - Peak:525nm
Power Dissipation (Max):120mW
Package / Case:12-DIP (0.500", 12.70mm)