EADST056GA1
Description
DISP 7SEG 0.56" TRP YLW-GN 12SMD
DataSheet
EADST056GA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.748" H x 1.147" W x 0.124" D (19.00mm x 37.50mm x 3.15mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Yellow-Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:8.9mcd
Wavelength - Peak:575nm
Power Dissipation (Max):60mW