INND-SS30RAB
Manufacturer
Inolux
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7-SEG 0.3" SGL RED 10SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
INND-SS30RAB PDF
Type Description
Series:INND-SS30
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.472" H x 0.287" W x 0.124" D (12.00mm x 7.30mm x 3.15mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:5mcd
Wavelength - Peak:644nm
Power Dissipation (Max):70mW