
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Display Format: | - |
| Number of Characters: | 2 |
| Size / Dimension: | 0.835" H x 0.996" W x 0.307" D (21.20mm x 25.30mm x 7.80mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.54" (13.72mm) |
| Display Type: | 14-Segment, Alphanumeric |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Color: | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Current - Test: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 1.4mcd |
| Wavelength - Peak: | 697nm |
| Power Dissipation (Max): | 40mW |
| Package / Case: | 18-DIP (0.600", 15.24mm), 14 Leads |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of MDA6141C is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DISPLAY 7-SEG 0.3" SGL RED 14DIP
DISPLAY 7-SEG 0.8" SGL RED 16DIP
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL GRN 18DIP
CRYSTAL 4.433619MHZ 20PF TH
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP
DISP 14SEG 0.54" DBL RED 18DIP