NV4V41SF-A
Manufacturer
CEL (California Eastern Laboratories)
VIGOR # :
Description
LASER DIODE 405NM 600MW TO18
Catalog
Laser Diodes, Laser Modules
DataSheet
NV4V41SF-A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Wavelength:405nm
Voltage - Input:4.1V
Current Rating (Amps):500mA
Power (Watts):600mW
Package / Case:Radial, Can, 3 Lead (5.6mm, TO-18)