B1701IRP-20C000214U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
VIGOR # :
Description
2.0(L)X 1.3 (W) 8 (H) MM IRP
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
B1701IRP-20C000214U1930 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):70mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:0.5mW/sr @ 20mA
Wavelength:850nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.5V
Viewing Angle:140°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C