APHB1608LZGKSYKC
Description
LED GREEN/YELLOW CLEAR 4SMD
DataSheet
APHB1608LZGKSYKC PDF
Type Description
Series:HELI Colour
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Yellow
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:40mcd Green, 10mcd Yellow
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.7V Green, 1.9V Yellow
Current - Test:2mA Green, 2mA Yellow
Viewing Angle:130°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:525nm Green, 590nm Yellow
Wavelength - Peak:515nm Green, 590nm Yellow
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.65mm