HSMG-A100-K72J2
Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
DataSheet
HSMG-A100-K72J2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:13.5mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.20mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:560nm
Wavelength - Peak:558nm
Features:-
Package / Case:2-PLCC
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm