LP L296-J2L2-25-0-20-R18-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LP L296-J2L2-25-0-20-R18-Z PDF
Type Description
Series:SMARTLED® 0603
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:11.8mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.30mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:160°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:560nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:1.70mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.65mm