SML-020MVTT87
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
LED GREEN/RED CLEAR 1210 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
SML-020MVTT87 PDF
Type Description
Series:SML-02
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:20mcd Green, 6.3mcd Red
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:2.30mm x 2.10mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V Green, 2V Red
Current - Test:20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:527nm Green, 630nm Red
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210 (3025 Metric)
Size / Dimension:3.00mm L x 2.50mm W
Height (Max):1.50mm