155124RV73200
Description
LED GRN/RED CLEAR 2SMD R/A
DataSheet
155124RV73200 PDF
Type Description
Series:WL-SBSW
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Common Anode
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:30mcd Green, 60mcd Red
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:2.20mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Green, 2V Red
Current - Test:20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:571nm Green, 624nm Red
Wavelength - Peak:573nm Green, 632nm Red
Features:-
Package / Case:2-SMD, Side View
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max):1.00mm