HLMP-6000-G0010
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
LED RED DIFFUSED AXIAL T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
HLMP-6000-G0010 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:3.2mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.78mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.6V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:90°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:640nm
Wavelength - Peak:655nm
Features:-
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:2.08mm L x 2.21mm W
Height (Max):2.92mm