APHD1608LCGCK
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR 1608 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
APHD1608LCGCK PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:5mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:0.70mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.9V
Current - Test:2mA
Viewing Angle:100°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:570nm
Wavelength - Peak:574nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:1608
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.75mm