R50YLW-4-0045
Manufacturer
Califia Lighting (Bivar)
VIGOR # :
Description
LED YELLOW CLEAR T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
R50YLW-4-0045 PDF
Type Description
Series:Orca R
Package:Tube
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:6000mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:4.60mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.4V
Current - Test:50mA
Viewing Angle:45°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:591nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:4-DIP (0.200", 5.08mm)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:7.60mm L x 7.60mm W
Height (Max):7.80mm