VLMG3100-GS18
Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
DataSheet
VLMG3100-GS18 PDF
Type Description
Series:VLM.3
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:16mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:569nm
Wavelength - Peak:565nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max):1.85mm