VAOL-10GAT4
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
VAOL-10GAT4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:480mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:10.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.8V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:30°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:640nm
Wavelength - Peak:655nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:-
Height (Max):13.25mm