VLMY235T2V1-GS08
Description
MINI SMD POWER LED YELLOW
DataSheet
VLMY235T2V1-GS08 PDF
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Millicandela Rating:520mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.50mm x 0.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:589nm
Wavelength - Peak:591nm
Supplier Device Package:SMD MiniLED
Size / Dimension:2.05mm L x 1.40mm W
Height (Max):1.40mm