SSL-LX4673ID-LA20
Description
LED RED DIFF RECT 4MMX7MM T/H
DataSheet
SSL-LX4673ID-LA20 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:12mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:100°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:635nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Rectangular 4mmx7mm
Size / Dimension:6.15mm L x 3.65mm W
Height (Max):6.80mm