WP7113SGD14V
Description
LED GREEN DIFFUSED T-1 3/4 T/H
DataSheet
WP7113SGD14V PDF
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:22mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:5mm, T-1 3/4
Voltage - Forward (Vf) (Typ):14V
Current - Test:10.5mA
Viewing Angle:30°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:568nm
Wavelength - Peak:565nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1 3/4
Size / Dimension:-
Height (Max):8.60mm