NTE30016
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
LED-T-1 RIGHT ANGLE YELOW
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
NTE30016 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:15mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:60°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:588nm
Wavelength - Peak:590nm
Features:-
Package / Case:2-PLCC
Supplier Device Package:T-1
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):1.90mm