ASMT-BR20-AS000
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
ASMT-BR20-AS000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:650mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.80mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:15°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:626nm
Wavelength - Peak:635nm
Features:-
Package / Case:1209 (3224 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:3.20mm L x 2.40mm W
Height (Max):2.40mm