ASMT-RH45-AQ502
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
LED RED DIFFUSED 0603 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
ASMT-RH45-AQ502 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:-
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.10mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):-
Current - Test:20mA
Viewing Angle:145°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.45mm