VLMS21H2L1-GS08
Description
LED RED CLEAR SMD MINILED SMD
DataSheet
VLMS21H2L1-GS08 PDF
Type Description
Series:MiniLED
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:9mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.50mm x 0.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:628nm
Wavelength - Peak:640nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:SMD MiniLED
Size / Dimension:2.20mm L x 1.40mm W
Height (Max):1.40mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
5219946F
5219946F
LED BLUE CLEAR 5MM T/H