ASMB-UTF2-0E20B
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
2828 TRICOLOR PLCC6 LEDS
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
ASMB-UTF2-0E20B PDF
Type Description
Series:ASMB-UTF2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Independent
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:690mcd Red, 1850mcd Green, 400mcd Blue
Lens Style:Oval with Flat Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Red, 3.1V Green, 3.1V Blue
Current - Test:20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Viewing Angle:110°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:620nm Red, 524nm Green, 471nm Blue
Wavelength - Peak:628nm Red, 518nm Green, 467nm Blue
Features:-
Package / Case:6-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:6-PLCC
Size / Dimension:2.80mm L x 2.70mm W
Height (Max):2.60mm