155060SS73200
DataSheet
155060SS73200 PDF
Part Status:Active
Color:Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:80mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.10mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:630nm
Wavelength - Peak:645nm
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.85mm