EAST1608GA5
Description
LED YELLOW/GREEN CLEAR 2SMD
DataSheet
EAST1608GA5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Yellow-Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:40mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.05V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:100°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:572nm
Wavelength - Peak:575nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.90mm