LT T67S-N2R2-25-0-10-R18-Z
Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
DataSheet
LT T67S-N2R2-25-0-10-R18-Z PDF
Type Description
Series:TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:107.75mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:528nm
Wavelength - Peak:523nm
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm