LB Y87S-L1M2-35-Z
Description
LED BLUE CLEAR SMD R/A
DataSheet
LB Y87S-L1M2-35-Z PDF
Type Description
Series:Micro SIDELED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:19.6mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.70mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.4V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:465nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:2.20mm L x 1.20mm W
Height (Max):1.20mm