LA P476-R1T1-24-0-20-R18-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED AMBER CLEAR 2SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LA P476-R1T1-24-0-20-R18-Z PDF
Type Description
Series:PointLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Amber
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:234mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2mm, T-3/4
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Bottom Entry
Wavelength - Dominant:617nm
Wavelength - Peak:624nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:3.40mm L x 1.90mm W
Height (Max):0.88mm