CMD95-21VYC/TR9
Description
LED YELLOW CLEAR YOKE LEAD SMD
DataSheet
CMD95-21VYC/TR9 PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Yellow
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:25mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.70mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:585nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Yoke Bend
Supplier Device Package:Yoke Lead
Size / Dimension:2.20mm L x 2.10mm W
Height (Max):2.82mm