HSMR-CL25
Description
LED BLUE DIFFUSED CHIP SMD
DataSheet
HSMR-CL25 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:18mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.10mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.85V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:473nm
Wavelength - Peak:469nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.25mm