PM53-BCW12.0CC
Description
INDICATOR LED GREEN/RED PNL MNT
DataSheet
PM53-BCW12.0CC PDF
Type Description
Series:PM53
Package:Bag
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green, Red
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Voltage:2.1V Green, 2V Red
Current:30mA Green, 30mA Red
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.25" (6.35mm)
Lens Size:5mm, T-1 3/4
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:-
Wavelength - Peak:568nm Green, 625nm Red
Viewing Angle:40°
Termination Style:Wire Leads - 12" (304.80mm)