CNX714C600120W
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED PNL INDICATOR BLUE 120V IP67
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
CNX714C600120W PDF
Type Description
Series:CNX714
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Blue
Lens Color:Blue
Lens Transparency:-
Ratings:AC
Voltage:120V
Current:8mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.55" (14.00mm)
Lens Size:17.00mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:67mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)