QS63XXB12
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
INDICATOR 6MM FIXED BLU 12V WIRE
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
QS63XXB12 PDF
Type Description
Series:QS
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Blue
Lens Color:Blue
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.24" (6.00mm)
Lens Size:7.20mm Dia
Lens Style:Round with Convex Top
Millicandela Rating:800mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:30°
Termination Style:Wire Leads - 7.87" (200.00mm)