91W-NWG12H-CGO
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
PMI .290" 12VDC NO LENS WIRE GRE
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
91W-NWG12H-CGO PDF
Type Description
Series:90
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:Green
Lens Transparency:Clear
Ratings:DC
Voltage:12V
Current:15mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.29" (7.37mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:6500mcd
Wavelength - Peak:520nm
Viewing Angle:30°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)