5110F1-12V
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED RED T1 12V PANEL MNT
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
5110F1-12V PDF
Type Description
Series:5110F
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.16" (4.06mm)
Lens Size:3mm, T-1
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:8mcd
Wavelength - Peak:655nm
Viewing Angle:-
Termination Style:Wire Leads - 4.4" (111.80mm)