1090QC1-12V
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LAMP RED 1/2" HOLE PNL MNT 12V
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
1090QC1-12V PDF
Type Description
Series:1090QC
Package:Bag
Part Status:Not For New Designs
Type:Incandescent
Lamp Color:Red
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Ratings:-
Voltage:12V
Current:-
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.50" (12.70mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:-
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:-
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)