41W-NKA120-CAO
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
PMI .250" LED 120V WIRE CLEAR AM
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
41W-NKA120-CAO PDF
Type Description
Series:41
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:LED
Lamp Color:Amber
Lens Color:Amber
Lens Transparency:Clear
Ratings:AC
Voltage:120V
Current:3.5mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.25" (6.35mm)
Lens Size:7.11mm Dia
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:3600mcd
Wavelength - Peak:592nm
Viewing Angle:15°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)