L79D-G125-W
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
125V A C GRN DIFFUSED LENS
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
L79D-G125-W PDF
Type Description
Series:L79
Package:Bag
Part Status:Not For New Designs
Type:LED
Lamp Color:Green
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Ratings:AC
Voltage:125V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.31" (7.87mm)
Lens Size:-
Lens Style:Round with Flat Top
Millicandela Rating:80mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:60°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)