L59D-R12-W
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED PANEL INDICATOR RED 12V
Catalog
Panel Indicators, Pilot Lights
DataSheet
L59D-R12-W PDF
Type Description
Series:L59
Package:Bag
Part Status:Not For New Designs
Type:LED
Lamp Color:Red
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Ratings:DC
Voltage:12V
Current:20mA
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.25" (6.35mm)
Lens Size:5.08mm Dia
Lens Style:Round with Domed Top
Millicandela Rating:10mcd
Wavelength - Peak:-
Viewing Angle:60°
Termination Style:Wire Leads - 6" (152.40mm)